• 2063

2015 Dış Ticarette Ödeme Şekilleri

Dış ticarette ödeme şekilleri 6'ya ayrılmaktadır. Bu ödeme yöntemleri sırası ile peşin ödeme, açık hesap yöntemi, konsinyasyon, mal mukabili ödeme, vesaik mukabili ödeme ve akreditif olarak verilebilir. 

Dış ticarette ödeme şekilleri 6’ya ayrılmaktadır. Bu ödeme yöntemleri sırası ile peşin ödeme, açık hesap yöntemi, konsinyasyon, mal mukabili ödeme, vesaik mukabili ödeme ve akreditif olarak verilebilir. 

1. Peşin Ödeme Yöntemi

Mal teslim alınmadan, ithalatçı tarafından ödenmesidir. Genellikle karşılıklı tanışıklık ve samimiyet olan firmalar arasında gerçekleşir. Satıcının riski yoktur bu sebeple ihracatçı için en uygun ödeme yöntemidir. İthalatçı üzerine risk verdır çünkü ödemesini yapmış ve ürününü beklemektedir. Malların sevki gecikirse eğer, ithal eden firma ödediği ücretti elinde beklettiği zaman kazanacağı ücretten mahrum kalmış olur. Ancak artı olarak, peşin ödeme ile yapılan alımlarda,  yüksek iskonto ile ürün alınmaktadır.

2. Açık Hesap Yöntemi

Peşin ödemeye göre tam tersi olarak düşünülebilir. İhracatçı ürünü gönderir ve ücretini almayı bekler. İthalatçı için en güvenilir ve uygun yöntemdir. Çünkü malı almadan ödeme yapmayacaktır. Hatta malı alıp sattıktan sonra da ödemesini yapabilmektedir.

Dış ticarette ödeme şekilleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için Yrd. Doç. Dr. Dilek Seymen tarafından yazılmış olan Dış Ticarette Ödeme Yöntemleri başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN YENİ NESİL ÖDEME SİSTEMİ

Şu anda Türkiye’de 1000’in üzerinde firma tarafından kullanılmakta olan ve gelecekte bütün firmaların dahil olacağı bir online tahsilat (ödeme) sistemi bulunmaktadır. Elektronik tahsilat, kısaca e-tahsilat olarak bilinen bu yöntem sayesinde, ana firmalar hem bayilerinden, hem müşterilerinden hem de bayilerinin müşterilerinden online kredi kartı ile tahsilatlarını yapabilmektedirler. Yeni nesil ödeme sistemi olan e-tahsilat uluslar arası güvenlik önlemleri ile koruma altına alındığı için sıfır hata ile işlemler yapılmaktadır. Peki e-tahsilat sistemlerinin diğer özellikleri nelerdir ?

dis-ticaret-odeme-sistemleri

Kredi Kartlarından Çekim Yöntemleri

➤ Tek çekim tahsilat

➤ Taksitli çekim tahsilat

➤ Tekrarlı çekim tahsilat

➤ SMS ve E-mail ile tahsilat

➤ Limitli ve üyeliksiz tahsilat

➤ Bayi, alt bayi, bayilerin mağazalarına gelen müşterilerinden ve diğer bütün kurum, kuruluş ya da bireylerden online kredi kartı tahsilatı yapılabilmektedir.

Sistemin Sunmuş Olduğu Ayrıcalıkları

➤ Türkiye’de bulunan bütün bankaların sanal posları ile birlikte alternatif ödeme sistemlerinin de entegrasyonları sorunsuz ve ileri seviye güvenlik önlemleri altında yapılabilmektedir.

➤ Alınan ödemeler online olarak iptal/iade edilebilmektedir.

➤ Alınan her ödemeden sonra ödeme yapana ve firmaya, tahsilat ile ilgili bilgilendirme maili gönderilir.

➤ Ödeme ekstrelerine site üzerinden ulaşılabilmektedir.

➤ Muhasebe /ERP programı entegrasyonu sayesinde her ödeme otomatik olarak muhasebe programlarına aktarılır. Bu sayede alaınan her ödeme için muhasebe departmanında aşırı iş gücü ve zaman kaybı yaşanmasının önüne geçilmektedir. Sıfır hata ile ödeme alınır.

➤ Bayi ve müşterileriniz, cep telefonları, tablet bilgisayarları ve diğer internete bağlanabilen bütün cihazları üzerinden ödeme yapabilmektedirler.

Yönetim Paneli Özellikleri

E-tahsilat sistemleri ile birlikte firmaya bir ödeme sayfası açılır. Referans firmaların bir kısmı için Referanslarımız sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ardından bu siteye özle bir yönetim paneli geliştirilir. Geliştirilen bu panel sayesinde ödeme sayfası üzerinde değişiklikler yapılabildiği gibi, alınan her ödemenin yazılı, görsel, istatiksel raporları banka, kullanıcı ve istenilen parametre bazlı alınabilmektedir. her ödeme yapıldığında online olarak ekstresi sisteme eklenmektedir.  Tüm ödeme kayıtlarına bir kaç tıklama ile ulaşılabilmektedir.

odeme-sistemi-grafigi

E-tahsilat sistemleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için 0 212 256 60 00’ı arayabilir ya da detaylı bilgi talebi göndererek e-tahsilat sistemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 2015 yılında özellikle dış ticaret ile uğraşan firmaların en çok kullandığı ödeme sistemleri arasına e-tahsilat sistemlerinin girmesi beklenmektedir.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.