Aidat Nedir?

Aidat apartman, site, dernek, spor  kulübü, sanayi sitesi, vakıf gibi yerlere üye olan veya bu yerlerde barınan bireylerin ödemek ile yükümlü oldukları para miktarına verilen isimdir. Aidat toplandığı yerin düzenlenmesini ve işlevini daha sağlıklı gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır. Kısa kısa örnekler ile aidat nedir sorusuna cevap arayalım.

Apartman Aidatları

Apartmanlarda ev sahipleri ya da kiracılar yaşamaktadır. Yaşanılan apartmanın kapıcı, bahçıvan, otomat, güvenlik, ortak kullanım alanlarının düzenlenmesi gibi giderleri bulunmaktadır. Bu giderlerin toplamı apartman sakinlerine bölüştürülerek toplanır. Toplanan bu ücrete aidat denilmektedir. Örneğin tüm giderlerin masrafı 1000 TL ise ve apartmanda 10 aile yaşıyor ise kişi başına düşen aidat miktarı 100 TL olarak hesaplanmaktadır. Ancak yöneticiler ve kapıcılar genel olarak aidat ödeme kapsamı içerisinde girmezler.

site dernek

Dernek Aidatları

Derneklerin amacı bir alanı, bir yeri, bir şehri ya da açılmış olduğu amacı kalkındırmak amacı ile kurulan alanlardır. Derneklerin işlevinin ve amacının devam etmesini sağlayanlar ise dernek üyeleri ve derneğe yardım eden kişilerdir. Genel olarak dış yardımlarda yardım severler katkıda bulunmaktadır. Ancak derneğinde bir gideri bulunmaktadır. İşte bu gideri ödemek için üye başına düşen ödeme miktarına dernek aidatı denilmektedir.

Aynı şekilde  spor  kulübü, sanayi sitesi, vakıf alanlarında da yukarıda anlatılanlara benzer özelliklerde aidatlar toplanmaktadır. Eğer aidat toplanmaz ise giderleri karşılayacak kimse olmaz ve istenen düzen sağlanamaz. Bu yüzden aidat ödemelerinde herkes dikkatli olmakta ve zamanında aidatlarını yatırmaktadırlar.

AİDAT TOPLAMAKTA ZORLUK MU ÇEKİYORSUNUZ ?

Aidat toplanması gereken bir ücrettir ancak toplaması da oldukça zor ve zaman alıcı bir işlemdir. Genel olarak zamanında toplanamaz ve her zaman toplanan miktar eksik çıkar. Bir de bunların üstüne bütün aidatların not alınması gerekmektedir. Neredeyse bütün yöneticiler ve başkanlar bu durumdan sıkılmış durumdadırlar. Eğer sizde aidat toplamakta zorlanıyor ve klasik yöntemlerden kurtulmak istiyorsanız bu andan itibaren yazdığımız yazıları dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

ONLİNE AİDAT PROGRAMLARI

Online aidat programları aidatlarınızı online tahsilat ile toplamanızı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde size bir aidat toplama sitesi açılır. Bu aidat toplama sitesine alınacak olan banka sanal posları entegre edilir. Ardından size bir yönetici paneli açılır. Aidat ödemek isteyen kişi sisteme giriş yapar ve kredi kartı ile aidatını öder. Sizle hiç irtibata geçmesine gerek yoktur. Direk olarak yapılan ödeme hesabınıza geçer. Dilerse otomatik ödeme talimatı verir ve düzenli bir şekilde hiç uğraşmadan aidatını öder. Ayrıca sistem ödenen aidatlarının loglarını tutar. Yani sizin adınıza not alır. Dilediğiniz zaman sisteme giriş yapar ve aidatları kimlerin ödediğini kontrol edersiniz.

Hemen örnek bir site gösterelim; http://2a-ticaret.com/

Size yukarıdaki gibi site açılır ve bu sitenin ana yöneticisi siz olursunuz. Üyeleriniz ya da site apartman sakinleri buraya girerek bir kereliğine mahsus üye kaydı yaparlar. Ardından sisteme girerler ve sadece bir kaç dakika içerisinde ödemelerini tamamlarlar. Bu sistem önceleri hayaldi ancak şimdi gerçek oldu.

Sizde bu sistemi daha yakından öğrenmek ve o eski sıkıntılarınızdan kurtulmak istiyorsanız hemen arayın. 0 212 256 60 00

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.