• 2569

Aidat Ödemeyen Kiracı – Site Apartman Aidatları

Aidat site yada apartmanda yaşayan ev sahibi ya da kiracılardan ortak kullanımların giderini karşılayabilmek için toplanan bedele verilen isimdir. Bu bedel içerisinde otomat, bahçe giderleri, kapıcı gideri, yapılan tamirat bedelleri gibi ödemeler bulunmaktadır. Bu ödemelerin zamanında yapılması düzenin sağlanmasına ve apartman ya da sitelerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına sebebiyet vermektedir. Peki apartman sahipleri ya

Aidat site yada apartmanda yaşayan ev sahibi ya da kiracılardan ortak kullanımların giderini karşılayabilmek için toplanan bedele verilen isimdir. Bu bedel içerisinde otomat, bahçe giderleri, kapıcı gideri, yapılan tamirat bedelleri gibi ödemeler bulunmaktadır. Bu ödemelerin zamanında yapılması düzenin sağlanmasına ve apartman ya da sitelerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına sebebiyet vermektedir. Peki apartman sahipleri ya da kiracılar aidat ödemez ise ne olur ?

aidat programları

Bir apartmanda oturan her apartman sakini aidatları ödeme ile yükümlüdür. Aidatlar ortak kullanımlar sonucu ortaya çıkan bedellerdir. Son çıkarılan kanuna göre kapıcı, bahçıvan, güvenlik, ortak alanların kullanımı, onarım ve bakım gibi giderler apartmanda oturan ev sahipleri ya da kiracılar tarafından ödenmesi gerekir.

AİDAT ÖDEMEYEN KİRACI

Aidatları ödeme ile yükümlü olan asıl kişiler ev sahipleridir. Ancak kira sözleşmelerinde eve kiraya çıkacak olan kişiye aidatları ödeyecekleri maddesi de eklenmektedir. Bu durumda ev sahibi aidat ödemesinde aradan çıkar. Aidat ödemeyen kiracıya apartman yönetimi tarafından dava açılabilir. Eğer kiracı aidatını ödemez ise ve kira sözleşmesinde aidatlarımı eksiksiz ödeyeceğim gibi bir madde bulunuyorsa kendisine dava açılabilir. Davalar biraz zaman alabilir ancak ilgili kiracıdan ödenmeyen aidat miktarı geçen sürede yaşanan faizleri ile birlikte alınmaktadır. Eğer kiracı ödeme yapamıyor ise bu ceza hacze çevrilmektedir.

Aidat Ödemeyen Kiracı ve Ev Sahibi

Eğer ev sahibi kiracısına kira sözleşmesinde aidat konusu ile ilgili bir madde koymamış ve zorunluluk yüklememiş ise gerekli aidatları ev sahibinin ödemesi gerekir. Sözlü olarak yapılan konuşmalar kesinlikle kanıt olarak alınmamaktadır. Çünkü aidat ödemesini yapması gereken kişi kanunlara göre ev sahibidir.

Bu yüzden son yıllarda kira sözleşmelerinde aidat konusuna oldukça fazla önem verilmektedir. Çünkü ödenmeyen aidatlar ileride davalar ile sonuçlanmakta ve hacizlere kadar varan sıkıntılar getirebilmektedir. Ortak kullanım alanlarının daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde işleyebilmesi için gerçekleştirilen aidat toplamaları elektrik su faturası gibi ödenmesi gereken giderler arasına girmeyi başarabilmiştir.

Eğer aidat toplama da sıkıntı yaşıyorsanız online ödeme sistemlerini kullanarak e-tahsilat yazılımları ile aidatlarınızı internet üzerinden toplayabilirsiniz. Apartman aidatları nasıl toplanır yazımızı okuyarak bu sistem hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.