Çek ile Tahsilatta Yaşanan Sıkıntılar
  • 3581

Çek ile Tahsilatta Yaşanan Sıkıntılar

Çek ile ödeme alan firmalar bir çok problem ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu problemleri başında çekin karşılıksız çıkması, karşılıksız çekin hukuksal takibinin yapılması, ödemenin ilerleyen bir tarihte alınacak olması, nakit akışı düzeninin bozulması gibi tanımlayabiliriz. Çekin Karşılıksız Çıkması Çek ile tahsilat yapan firmaları en çok zorlayan durum çekin karşılıksız çıkmasıdır. Yani zamanında tahsil edilememesidir. Böyle

Çek ile ödeme alan firmalar bir çok problem ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu problemleri başında çekin karşılıksız çıkması, karşılıksız çekin hukuksal takibinin yapılması, ödemenin ilerleyen bir tarihte alınacak olması, nakit akışı düzeninin bozulması gibi tanımlayabiliriz.

Çekin Karşılıksız Çıkması

Çek ile tahsilat yapan firmaları en çok zorlayan durum çekin karşılıksız çıkmasıdır. Yani zamanında tahsil edilememesidir. Böyle bir durumda karşı karşıya kalındığında maalesef hukuksal süreçler devreye girmektedir. Ödemeler alınması gereken günde alınamadığında, avukatlarınız ya da çalışmakta olduğunuz hukuk bürosu aracılığı ile oldukça zorlu bir süreç içerisine girmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte maddi kayıplar firmanızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Ödemenin İlerleyen Bir Tarihte Alınması

Çekler genellikle ileri bir tarihe yazılmaktadır. Örnek olarak çekin 2 ay sonraya yazılması ödemenizi 2 ay sonra alacağınızı göstermektedir. Sadece 2 ay sonra ödemenin alınması sorununun yanı sıra 1. maddede olduğu gibi çekin karşılıksız çıkma tehlikesi de bulunmaktadır. Ödemelerin ilerleyen zamanlarda tahsilatı nakit akışı düzeninin bozulmasının en büyük etkenlerinden biridir.

Hukuksal Takip Süreci ve Ekstra Maliyetler

Çekin karşılıksız çıkmasından sonra hakkınızı aramak istediğinizde maalesef oldukça uzun süren bir mücadele başlar. Hukuksal süreçler, hukuksal süreçlere harcanan zamanlar ve aynı zamanda ekstra maliyetler bu sürecin çekilmez hale gelmesine sebep olabilmektedir. En kötü durum ise mücadelenin sonuçsuz çıkmasıdır.

4. Çek İle Tahsilatın Muhasebe Kaydı

Çek ile yapılan tahsilatlarının muhasebe kayıtları, bu kayıtların sürekli takip edilmesi, cari hesapların farklı farklı firmalara göre işlenmesi oldukça fazla zaman alıcı ve aşırı iş gücüne sebep olan sorunlar arasındadır. Bununla birlikte bir çok hata ile de karşı karşıya kalınmaktadır.

Çek ile yapılan tahsilatlarda yaşanan başlıca sıkıntıları sizlerle paylaştık. Bir çok firmanın finansal durumunu etkileyen bu tahsilat yönteminin problemlerinden. Şimdi dilerseniz ileri teknoloji yazılım sistemi olan E-tahsilat sisteminden bahsedelim sizlere. Nedir E-tahsilat sistemi ?

e-tahsilat-sistemiE-TAHSİLAT SİSTEMİ NEDİR ?

Ülkemizde son yıllarda hızla artan kredi kartı kullanımı işletmelerin ve kurumların bu alanda alternatif çözüm ihtiyaçlarını ortaya çıkarmıştır. Firmamızın bu ihtiyaçları karşılamak üzere tamamen kendi bilgi birikimi ve insan kaynakları ile geliştirdiği Netahsilat yazılımları işletmelerin tahsilat süreçlerini kolaylaştıran ve nakit akışlarını düzene sokan çözümlerdir.

Netahsilat sistemleri farklı ihtiyaç ve iş süreçlerine göre modellenebilen, bayilerden, alt bayilerden, kurumsal müşterilerden ve tüketicilerden internetten online kredi kartı tahsilatı yapılabilmesini sağlayan, üye ve abonelik yapısı olan kurumların periyodik ve düzenli ödemelerini otomatik olarak kredi kartlarından tahsil edebilen sistemlerdir.

Bulut çözüm olarak sunulan Netahsilat sistemleri muhasebe ve ERP‘lerle entegre olabilmekte ve işletmelerin finansal iş yükleri büyük ölçüde ortadan kalkabilmektedir.

Uluslararası PCI güvenlik standartlarına uygun olarak geliştirilen ve çalışan Netahsilat yazılımları dövizli tahsilat, SMS ile tahsilat, e-mail ile tahsilat, çok dillilik ve benzeri bir çok özelliğe sahiptir.

E-TAHSİLAT SİSTEMİ KULLANILDIĞINDA

E-tahsilat sistemini kullandığınızda kendinize özgü, firmanıza yakışır bir online tahsilat sistemine sahip olursunuz. Tahsilatlarınızı çek yerine yapmak yerine bayilerinize, alt bayilerinize ya da müşterilerinize kredi kartı ile internetten online ödeme yapma imkanı sunabilirsiniz. Alınan ödemelerin anında banka hesabınıza geçmesi sayesinde nakit akışınızı düzene sokabilir çek ile tahsilatta yaşanan bütün sıkıntılardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

E-tahsilat sisteminde özel bir yönetim paneliniz mevcuttur. Alınan bütün ödemelerin takibini anlık olarak yapabilirsiniz.

ERP/Muhasebe programları ile cari ve ekstre entegrasyonları sayesinde, alınan ödemelerin otomatik bir şekilde ilgili bayi veya müşterinin cari hesabına işlenmesini sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir ödeme yanlış yapıldığında yönetim paneliniz aracılığı ile anında iptal ya da iade işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Aşırı iş gücü ve zaman kayıplarını ortadan kaldırır, hatasız bir şekilde ödeme almaya başlarsınız.

Sisteminiz 7 gün 24 saat çalışır. Bu sayede herhangi bir bayiniz ya da müşteriniz sizlerden mal/hizmet almak istediğinde dilediği zaman kredi kartı ile ödemesini yapabilmektedir.

DETAYLI BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat sistemlerinin sahip olduğu diğer bütün özellik ve fonksiyonlar için Türkiye’nin E-tahsilat Yazılımı konu başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Bununla birlikte ücretsiz demo talebinde bulunarak E-tahsilat uzmanlarımızın sizleri aramalarını ve sistemi detaylı bir şekilde anlattıktan sonra onay verdiğiniz taktirde canlı bir şekilde sunum yapmalarını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.