E-ticaret | En Çok Tahsilat Yapılan Siteler

E-ticaret internette online alışveriş yapılmasını sağlayan sistemlere verilen isimdir. E-ticaret sistemleri ile mal veya hizmet satan firma ile birlikte, bu hizmet veya maldan faydalanmak isteyen tüketici internet ortamında karşılaşırlar. Online ödeme sistemleri kullanılarak tüketici ödemesini yapar. Firma ise yapılan ödeme sonucu aldığı bilgiler ile birlikte ürünü tüketicinin adresine gönderir. Ve e-alışveriş tamamlanmış olur.

e-ticaret siteleri

ELEKTRONİK TİCARET HIZLA ARTIYOR

E-ticaret sektörü son bir yılda teknolojiyi takiben hızla artan bir sektör haline gelmiştir. Bu hızla artış internetten yapılan tahsilat sayılarını oldukça hızlı bir şekilde arttırmıştır. Reel hayatta yapılan ticaretin çok daha fazlası sanal ortamdan gerçekleşmiştir. Özellikle bilişim, yemek ve giyecek sektöründe yapılan tahsilatların sayısı yüz binleri bulmuştur.

En çok satış yapılan bu sektöre giriş yapmanın ise riski oldukça fazladır. Bu riskin en büyük sebeplerinden bir tanesi güvenlik önlemi alınmamış olan sitelere yapılan saldırı ve tehditlerdir. En çok para akışının olduğu eticaret sitelerinde ve aynı zamanda sitelerin barındığı sunucularda tüm güvenlik önlemleri ileri derecede alınmış olmalıdır. Peki en çok para tahsilatının yapıldığı e-ticaret sistemlerinde hangi güvenlik önlemlerinin alınması gerekir ?

128bit SSL Şifreleme: Kredi kart bilgilerinin şifrelenmesi ve üçüncü bir şahısın eline geçmemesi için kesinlikle olması gereken bir güvenlik yazılımıdır. Bu güvenlik yazılımı uluslar arası yapılan bütün bilgi alışverişlerinde kullanılmakta olan bir sistemdir. Genel olarak ödeme sayfasına gelindiğinde HTTPS olarak değişen HTTP yazısının değişmesi ile birlikte anlaşılabilmektedir.

FIREWALL: Sunucu bazlı güvenlik önlemlerinin alındığı ve sistemi saldırılara karşı koruyan güvenlik duvarıdır.

IPS ve IDS: E-ticaret siteleri en çok tehdit alan sitelerdir. Bu tehditlerin anlaşılması için ise IPS sistemi geliştirilmiştir. IDS sistemi ise tespit edilen tehdit in yok edilmesi için yapılmış olan güvenlik önlemidir.

RAID5: E-ticaret sitelerine çok sayı veri girişinin yapılması gerekmektedir. Yapılan bu veri girişleri yazılar, sayfalar, içerikler, resimler, kategoriler, görseller ve benzeri bütün her şeyi kapsamaktadır. Bu veriler sunucularda barınmaktadır. Sunucularda yaşanacak olan yangın, sel, kayıp, elektrik kaçağı, yüksek voltaj oluşumu gibi olaylarda verilerin yedeklerinin alınması gerekmektedir. Yedeklerin alınabilmesi için ise RAID5 sistemleri geliştirilmektedir.

Yukarıdaki 4 güvenlik önleminin bulunduğu bir e-ticaret paketini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu sistemlerden yapılan tahsilatlar ise sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Eğer bir eticaret sistemlerini kullanıyorsanız mutlaka bu güvenlik önlemlerinin alınmış olmasına dikkat ediniz.

Kaynak: http://www.neticaret.com.tr/

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.