E-ticaret Sistemleri | Online Alışveriş Siteleri

ELEKTRONİK TİCARET KAVRAMININ ORTAYA ÇIKMASI (E-TİCARET SİTESİ AÇMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ BI YAZIYI SONUNA KADAR OKUYUNUZ)

Oldukça uzun bir geçmişe sahiptir elektronik ticaret. Türkiye’de ilk olarak 1990’lu yılların sonuna doğru ortaya çıkmıştır. Girişimcilerin, pazarlamak istedikleri ürünleri internet kullanıcılarına da tanıtmak ve tanıtımın ardından satışını yapabilme isteğinden ortaya çıkmıştır. Ancak ilk zamanlarda tecrübe olmamasından dolayı beklenen başarılara ulaşılamamıştır. Firmaları için e-ticaret sitesi açanlar bu sektöre adım atarken belirledikleri stratejilerden dolayı hedeflerine ulaşamamışlardır.

elektronik ticaret firmaları

İLK E-TİCARET FİRMALARI

Ortada ürünlerin internetten reklamını yaparak online pazarlama fikri bulunmaktadır. Ancak bu fikri uygulamaya koyan bulunmamaktadır. Yıllardan 2001’dir. Elektronik ticaret kavramı yavaş yavaş hafızlara kazınmaya başlamıştır. Bu sebeple Eçözüm tarafından bir çoğu profesyonel yazılımcı ve programcı olan aynı zamanda tasarım, destek ve satış ekiplerininde bir arada bulunduğu bir e-ticaret yazılım firması kurulur. Geçen 12 sene boyunca binlerce müşterinin istekleri doğrultusunda özel yazılımlar ve tasarımlar geliştirilir ve son derece teknolojik, ileri derece de güvenlik önlemlerinin alındığı profesyonel e-ticaret sistemleri ortaya çıkar. Şu anda 2000’in üzerinde firmaya özel çözümler sunulmaktadır.

NEDEN E-TİCARET SİSTEMLERİ

E-ticaret sistemleri girişimciler için ya da mağazasında bulunan ürünleri sanal ortamda satışa sunmak için tasarlanmış olan özel yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde her ürünün reklamı ve satışı internette bulunan ve ürün satın almak isteyen tüketicilere yapılabilir. Yapılacak her türlü tanıtımın ardından gelecek olan dönüşler sayesinde, e-ticaret sitesinden yapılan sipariş sayıları artmakta ve bu duruma paralel olarak şirketin sahip olduğu ciroların değerleri de yükselmektedir. Firmanın hem reklamı yapılmakta hemde finansal açıdan yükselişler sağlanmaktadır.

sanal mağaza

E-TİCARET FİRMALARININ TERCİH EDİLMESİNİN SEBEPLERİ

Sanal mağaza kurmadan önce yapılan araştırmalar sonucu bu sektörde en çok tercih edilen firmalar e-ticaret firmalarıdır. Bu sistemi yapabilen yazılımcılar, bazı firmalar, bireysel şahıslarda bulunmaktadır. Ancak şirketler adına açılan sitelerde alınması gereken özel güvenlik önlemleri, profesyonel tasarımlar, işletmelere özel çözümler ve destek konusunda aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu sebeple uzun yılların tecrübesi ile oluşturulan e-ticaret sistemlerinin çok büyük bir kısmı > %90 e-ticaret firmaları tarafından geliştirilmektedir.

ÜCRETSİZ E-TİCARET SİSTEMLERİNİN EKSİKLİKLERİ

Ücretsiz e-ticaret siteleri ilk başlarda olmasa da ilerleyen zamanlarda firma sahibine ciddi boyutta maddi ve hukuksal zararlar verebilmektedir. Bu yazılımlarda alınmayan ileri teknolojik güvenlik önlemleri sonucu müşterilerin yapmış olduğu alışverişlerde paylaştıkları bilgiler üçüncü şahısların eline geçebilmektedir. Bununla birlikte yazılımların içine girilerek bütün şirket bilgilerine ulaşılabilmektedir. Sunucuların sağlam olmamasından dolayı kapanmalar, saldırı ve tehditlere karşı alınamayan önlemler ortaya çıkabilmektedir.

Tasarımlar geliştirilebilir olmadığı için kısa bir süre sonra sitenin modası geçmekte ve müşterilerin gözünde güvensiz hale gelmektedir. Buda direk olarak satışları etkilemekte aynı zamanda firmanın ya da işletmenin kalitesini düşürebilmektedir. Ödeme sistemlerinin tamamı sorunsuz bir şekilde kurulamamaktadır. Entegrasyonu sağlanmak istenen her ödeme sistemi için ayrı ayrı ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

ups kargo

NETİCARET UPS KARGO ANLAŞMASI

Neticaret e-ticaret paketlerinde UPS kargo anlaşması bulunmaktadır. Bu sebeple müşterilere gönderilecek olan ürünlerin kargo ücretlerinde ciddi derecede indirimler sağlanmaktadır. Pakete verilen ücret sadece kargo gönderimlerinde yaşanan indirimler sayesinde dahi çıkartılabilmektedir. Dünya’nın en büyük kargosu ile gönderilen ürünler koşulsuz garanti altına alınmaktadır.

NETİCARET PAYNET SÖZLEŞMESİ

Neticaret ile Arena Bilgisayar arasında yapılan sözleşme sonucu e-ticaret paketlerine Paynet’in sisteminde bulunan 7 adet sanal pos sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmekte ve ücretsiz bir şekilde bu sanal poslar kullanılabilmektedir. Ayrıca Arena’nın sahipliğini yaptığı pencere.com da bulunan on binlerce ürünün entegrasyonu sisteme sağlanabilmektedir.

Yukarıda anlatılan özelliklerin yanında daha bir çok özellik Neticaret e-ticaret sistemleri ile birlikte e-ticaret sitelerinize kurulmaktadır. Eğer büyük düşünen ve aynı zamanda profesyonelce çalışmak isteyen firma, işletme sahibi ya da girişimci iseniz size en uygun e-ticaret sistemlerine ulaşabilmek için aşağıdaki linkten EÇÖZÜM firmasına ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN E-TİCARET SAĞLAYICISI

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.