E-ticaret Sitesi Kurmak Gerekenler

E-ticaret siteleri internette online ürün satışı gerçekleştirilebilen sistemlere verilen isimdir. E-ticaret sitesi kurmak için yada e-ticarete yeni başlayacak olanlar için hangi gereksinimlere sahip olduğundan bahsedelim.

Şirket Olunması

E-ticaret sitesi açmak isteyenlerin ilk bilmesi gereken şey şirket sahibi olmak zorunda olduklarıdır. Reel hayatta yapılan pazarlama gibi sanal ortamda da yapılan satışların faturalandırılması gerekir. Bir ürünün faturalandırıla bilmesi için ise şahıs, limited ya da anonim şirket sahibi olunması gerekmektedir. İnternetten şirket sahibi olmadan da satış yapılabilir ancak çok kısa bir süreç içerisinde hukuksal prosedürler ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Kullanılacak Ödeme Sistemlerinin Belirlenmesi

E-ticaret sitenizde hangi ödeme sistemlerini kullanacağınızın kararına varmanız gerekir. Sadece havale, eft ve kargoda kapıya ödeme sistemleri ile online ticaret yapmak istiyorsanız zaten bu sistemler kullanacağınız profesyonel e-ticaret paketlerinde hazır olarak sizlere teslim edilmektedir. Tek yapmanız gereken şirketiniz adına bir banka hesabı açmak ve bir kargo şirketi ile bu banka hesabı aracılığı ile sözleşme yapmaktır.

e-ticaret sistemleri

Ancak kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız bankalara sanal pos başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Sanal pos başvurusu yapabilmek için ise e-ticaret siteniz bazı prosedürlere uyması gerekir. Bir sonraki konu başlığında bu prosedürler hakkında bilgilendirme yapacağız. Bankalara alternatif olarak ise online ödeme sistemleri Payu, Paynet, İpara, Paypal gibi firmalara şirketiniz adına başvuru yapabilir ve kriterlerine uyduğunuz taktirde online kredi kartı tahsilatı yapabilirsiniz.

Sanal Pos Başvurusunda Neler Gerekli

Sanal pos başvurusu için herhangi bir bankanın şubesine gidebilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce e-ticaret sitenizin açılmış olması gerekmektedir. Sitenize satmak istediğinizi ürünleri yerleştirmeniz (ürün sayısı çok fazla ise bir bölümü olabilir), mesafeli satış sözleşmesi, iade iptal koşulları ve üyelik sözleşmelerinin e-ticaret sitenizde yer alması gerekir. Aynı zamanda ödeme sayfalarınızdaki güvenliğe de dikkat edilmektedir. 128bit SSL ve 256bit SSL şifreleme sistemlerinin kurulu olması, ürünlerde satın al butonuna tıklandığı zaman ise ödeme sayfasına yönlendirilebilir olması gerekir.

Ürün Tedarikleri

Sitenizde satmak istediğiniz ürünlerin tedariğini sağlayacağınız firmanın iyi araştırılması gerekir. Stoklarınızın kontrolünü çok dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Aksi taktirde yapacağınız çalışmaları sonucu sitenize gelen potansiyel müşterilerinizin isteklerini karşılayamaz ve sitenizde sağlanan trafiğin hemen çıkması sonucu hem arama motoru motoru optimizasyonu açısından hem de ürün satışı gerçekleştiremediğiniz için sitenizin ve firmanızın zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Profesyonel E-ticaret Paketlerinin Kullanılması

Bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız profeyonel e-ticaret paketlerini kullanmanız alacağınız en doğru karar olacaktır. Bu paketler içerisinde elektronik ticaret yapabilmenizi sağlayan bütün gereksinimler mevcuttur. Sadece bir kaç gün içerisinde online ürün satışı yapabileceğiniz e-ticaret siteniz kurulmakta ve sizlere teslim edilmektedir. Tüm güvenlik önlemleri hem sunucu hem de site bazlı alınmaktadır.

Kolay ve rahat kullanılabilir olan yönetim paneliniz sayesinde sitenizde yapacağınız değişikliklerde herhangi bir sorun yaşamazsınız. E-ticaret paketleri sayesinde bir çok ayrıcalıktan da faydalanabilirsiniz. Örnek olarak müşterilerinize toplu mail gönderimi yapabilir, online sipariş ve saatlik kargo takibini yönetim paneliniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunların dışında Google ve diğer e-ticaret sitelerinden yğksek miktarlarda sizlere verilecek olan indirim kuponlarını da kullanabilir ve sadece bu kuponlar sayesinde e-ticaret sitenize ayırmış olduğunuz bütçeyi çıkartabilirsiniz.

Kargo ve bankalarla e-ticaret firmalarının yapmış olduğu anlaşmalar sonucu bireysel başvurularda sahip olamayacağınız ayrıcalıklardan da faydalanabilirsiniz. Örnek olarak anlaşmalı kargolar aracılığı ile Türkiye’nin her bölgesine tek bir fiyata ürün gönderimi yapabilirsiniz. Bankalarda alacağınız sanal posları da herhangi bir esktra ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Yukarıdaki gereksinimleri karşıladıktan sonra profesyonel bir şekilde internette pazarlama yapmaya başlayabilirsiniz. Geliştirilebilir tasarım özelliklerine sahip, sürekli online destek hattı ile hep yanınızda olan ve e-ticaret sitenizi garanti altına alan Neticaret e-ticaret paketlerini kullanarak idealinizdeki sanal mağazanıza sahip olabilirsiniz. Aşağıda bulunan resme tıklayarak Neticaret sitesine ulaşabilir ve site içerisinden bir e-ticaret sitesi açabilmek için neler yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.