E-ticaret Türleri Nelerdir ? Sınıflandırılması

E-ticaret tür bakımından beşe, sınıf bakımından ise ikiye ayrılmaktadır. Sınıflarına göre elektronik ticaret; doğrudan e-ticaret ve dolaylı e-ticarettir. Türlerine göre elektronik ticaret B2B, B2C, C2B, C2C, B2E e-ticarettir. Şimdi sınıflarına ve türlerine göre ayırmış olduğumuz e-ticaret çeşitleri hakkında bilgiler verelim.

Doğrudan E-ticaret

Genel olarak elle tutulamayan fiziksel anlamda bir değer sahibi olmayan ürünlerin internette satışına doğrudan ticaret adı verilmektedir. Bilgisayar programları, danışmanlık hizmetleri, internet çalışmaları, müzik video uygulama gibi işitsel ve görsel olarak satışa sunulan ürünlerin  bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Uluslar arası mecrada satışa sunulabilmekte ve kargo, gümrük vesaire gibi hizmete gerek kalmayan e-ticaret türüdür.

Dolaylı E-ticaret

İnternette ürün satışı yapılan ve satılan ürünlerin müşteriye ulaştırılmasını sağlayan hizmetlere dolaylı e-ticaret adı verilmektedir. İşletmeler ya da şahıslar e-ticaret sitesi açarlar. Şirketleri adına açılan bu siteye satacakları ürünleri eklemeye başlarlar. Ürünler görselleri, açıklamaları, ve detayları ile birlikte e-ticaret sitelerine girerler. Online ödeme sistemleri ile ücretleri alınan ürünler satın alınan adrese kargo ve türevleri ile teslim edilir.

eticaret çeşitleri

Business to Business (B2B)

Bu ticaret türü şirketler arasında gerçekleşmektedir. Genel olarak üretici firma ve toptancı ya da toptancı ve perakendeci arasında yapılmaktadır. B2B e-ticaret sayesinde şirketler birbirlerini internette daha rahat bulabilmekte ürünlerini tedarik edebilmektedirler.

Business to Consumer (B2C)

Şirketler, işletmeler ve firmalar ile direk olarak tüketiciler arasında yapılan e-ticaret türüdür. Bu kurumlar ürettikleri ya da tedarik ettikleri ürünleri internette tüketicilere satışa sunarlar. İnternette tüketicilere ürün satışı yapabilmeleri için şirket olunması gerekmektedir. Kullanılan bir e-ticaret paketi ve online ödeme sistemleri aracılığı ile internette satış yapılmaya başlanabilir. Siteye giriş yapan kullanıcılar ürün almak istediklerinde butonlar aracılığı ile sipariş verirler. Siparişin ödemesi onaylandığı anda siparişi alan işletme müşteriye ilgili ürünü kargo, kurye ya da diğer teslim hizmetleri ile gönderir.

Diğer E-ticaret Türleri

Diğer kullanılmakta olan e-ticaret türleri ise az sayıda olduğu için detaylı açıklamaya gereksinim duyulmamıştır. Ancak bilinmesi önemlidir. Diğer e-ticaret türleri ise Consumer to Business (C2B) e-ticaret tüketicilerden firmalara pazarlama, Consumer to Consumer (C2C) e-ticaret  tüketicilerden tüketicilere pazarlama ve Business to Employee (B2E) e-ticaret ise şirketlerin çalışanlarına pazarlama yaparak satış yaptığı elektronik ticaret türüdür.

E-TİCARET SİTESİ AÇMAK İSTEYENLER İÇİN;

Online alışveriş siteleri dolaylı ve b2b e-ticarettir. Sizlerde internette ürün satışı yapabileceğiniz güvenilir ve sağlam bir alt yapı ile birlikte çalışmak isterseniz Neticaret e-ticaret paketlerini tercih edebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.