E-ticarette Kullanılan Online Ödeme Sistemleri

E-ticarette ödeme alabilmek için kullanılmakta olan üç yöntem vardır. Müşteriler ya havale ile, ya kargoda kapıya ödeme ile ya da kredi kartları ile ödeme yaparlar. Şimdi bu üç ödeme sisteminin internetten online bir şekilde nasıl gerçekleştiğini öğrenelim.

Havale ile yapılan ödemeler

Havale ile ödeme alabilmek için yönetim panelinin bulunduğu bir sistem kullanılır. Bu sistem sayesinde ürün satan firma müşterinin ödeme yapıp yapmadığını anlayabilmektedir. Bunun için firmanın bir hesap numarası olması gerekir. Ürün siparişini havale ile tamamlamak isteyen müşterinin ekranına havale yapabileceği hesaplar gelir. Bu hesaba bankalardan havale yapılır. Havale yapıldıktan sonra sitede bulunan form doldurulur ve havalenin yapıldığı e-ticaret site sahibine kanıtlanır. Havale bildirimi yapıldıktan sonra site sahibi tarafından sipariş onaylanır ve ilgili adrese paket gönderilir.

online eft havale

Kargoya kapıda yapılan ödemeler

Bu sistemde de havale ile aynı sistem kullanılmaktadır. Ürün almak isteyen müşteri ödemeyi kargoda kapıya yapacağı alanı tercih eder. genellikle e-ticaret site sahipleri onay alabilmek için doldurdukları formda adreslerinin yanında cep telefonlarını da yazmalarını ister. Müşteri aranır. Siparişi teyit edilir ve ürün kargoya verilerek ilgili adrese gönderilir. Müşteri kapıda ödeme yapar. Kargonun özelliğine göre dilerse nakit dilerse de kredi kartı ile ödeme yapabilmektedir. Kargo şirketi alınan parayı müşterinin hesabına belirli aralıklar ile yatırır.

Kredi kartı ile yapılan ödemeler

Bu sistemin kullanılması için mutlaka bir sanal posa ihtiyaç vardır. Sanal poslar online kredi kartı ile alışveriş yapılmasını sağlayan ve bankalarla bağlantılı bir şekilde çalışan sistemlerdir. Sanal pos alabilmek için banka başvurusu yapmak gerekir. Bankadan alınan sanal posların yanında sanal poslarını kullanmanıza izin veren şirketler ile de çalışılabilir.

Müşteri e-ticaret sitesine giriş yapar. Ürünü beğenir. Satına almak istediğinde kredi kartı ile ödeme seçeneğini tercih eder. Karşısına çıkan ekranda kendisinden kredi kart numarası, kredi kartı son kullanma tarihi ve kartın arkasında bulunan 3 haneli CVC kodu istenir. Bu bilgiler tamamlandıktan sonra sipariş verilmiş olur. Sipariş verildiği anda yönetici paneline bildirim düşer. E-ticaret site sahibi bu bildirimin kredi kartı ile yapıldığını ve işlemin onaylandığını görünce müşteriye paketi gönderir.

Online ödeme sistemlerinin avantajları

Online ödeme sistemleri sayesinde ürün satan firmaya gitmeden uzaktan ya da kapıda ödeme yapılabilmektedir. Bu avantajı sayesinde son yıllarda çok fazla tercih edilmekte ve neredeyse yerel mağazalarda yapılan ticaretten daha fazlasının sanal mağazalarda yapılmasına sebebiyet vermektedir.

E-ticaret sistemlerini nasıl satın alabilirsiniz

yukarıdaki özelliklere sahip güvenilir bir eticaret sistemine sahip olmak istiyorsanız Türkiye’nin E-ticaret Sağlayıcısı Neticaret ile görüşebilir ve sektörünüze en uygun kaliteli, güvenilir ve aynı zamanda şık tasarımlarda e-ticaret sitelerine sahip olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Online Ödeme Sistemleri

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.