• 1462

Firmama ödeme sistemi nasıl yaparım

Üniversiteler, kurumlar, işletmeler, vakıflar, firmalar, şirketler, KOBİ'ler kısacası ödeme alması gereken bütün kurum ve kuruluşlar oe-tahsilat online tahsilat sistemlerini kullanarak internette online kredi kartı tahsilatı yapabilmektedir. E-tahsilat paketleri ile birlikte bütün yazılım, tasarım, entegrasyon ve destek hizmetleri bir arada sunulmaktadır. Türkiye'de bulunan bütrün bankaların sanal posları sorunsuzca entegre edilebildiği gibi diğer online ödeme sistemlerinin entegrasyonları da anında sağlanabilmektedir. Firma sahibi müşterilerinden ve bayilerinden isterse tek çekim, isterse taksitli isterse de taksitlere öre ayarlamış olduğu komisyon oranları ile birlikte online tahsilat yapabilmektedir.

Bir firmanın yazılımcısı ya da sahibisiniz. Firmanıza online ödeme sistemi yapmak istiyor ancak hangi yazılımı ve hangi prosedürlere uygun bir şekilde yapılması gerektiğini bilmiyorsanız hatırlatmak istediğimiz bir kaç konu bulunmakta. Bu makalede online ödeme sistemleri yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve aynı zamanda Türkiye’de en çok kullanılan online ödeme sistemi E-tahsilat paketleri anlatılacaktır.

Online Ödeme Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurulacak olan online tahsilat (ödeme) sisteminde mutlaka 128bit SSL şifreleme sisteminin kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde kredi kart bilgilerinin güvenliği alınmamış olur. 128bit SSL şifreleme sistemleri ödeme yapılabilmesi için girilen kart bilgilerinin şifrelenerek bankalara iletilmesini sağlamaktadır.

Online ödeme sistemi kullanılabilmesi için bir site ya da alt alan adına sahip olunması gerekir. Örneğin firmaadi.com odeme.firmadi.com gibi. Sahip olunan alan adınız uluslar arası güvenlik önlemleri ile donatılmış sunucularda barındırılmalıdır. Kullanılacak olan sunucuların Firewall, RAID5, IPS ve IDS sistemleri ile birlikte saldırı ve tehditlere karşı güvenliği alınmalı ve aynı zamanda veri kayıplarının önüne geçilebilmelidir.

İnternette kredi ve banka kartları ile ödeme alabilmeniz için sanal pos kurulumlarının sorunsuzca yapılabilmesi gerekir. Sanal pos kurulumlarında yapılan en küçük bir hata ya da ödeme yapılırken sitenin kapanması, istenmeyen maddi ve manevi prosedürler ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilecektir.

Online ödeme sistemi kuruyorsanız eğer, kuracağınız sistem bütün bankaların sanal psoları ile entegre bir şekilde sorunsuzca çalışıyor olması gerekir. Bununla birlikte alternatif ödeme sistemleri olan Payu, İpara, Paynet ve Paypal gibi online ödeme sistemlerinin de sorunsuzca kurulabilmesi önemlidir. Bankaların sanal pos kurulumları farklıdır bu sebeple sistemin her banka için özel olarak geliştirilmesi gerekmektedir.

Sadece ödeme sayfaları ve sunucu bazlı değil aynı zamanda site bazlı güvenlik önlemlerinin de alınması önemlidir. Sizin dışınızda yapılacak olan herhangi bir erişim müşterilerinizin ya da ödeme yapacak olan kurum, kuruluş ve firmaların iletişim bilgilerine ulaşılmasına sebep olabilir.

Online ödeme alınacaksa eğer alınan her ödemenin kayıt edilmesi ve muhasebede kolaylık sağlayabilmesi için ERP programları ile entegrasyon yapılabilir olması gerekir. Bunun için ETA, LOGO ve diğer muhasebe programlarının yazılım ve kullanımının bilinmesi gerekmektedir.

Teknoloji hız ve hız gelişmektedir. Siteniz sadece bilgisayarlar üzerinden değil aynı zamanda cep telefonları ve tablet bilgisayarlar kısacası internete bağlanabilen bütün cihazlardan da ödeme alabilmelidir.

Bayileriniz mevcut ise yapacağınız sistem aynı zamanda bayilere özel yetkiler oluşturabilmeli ve bayilerinizi denetlemek istediğiniz zaman sanal posunuzu onlara kullandırabilmeniz gerekir.

Yapılan bütün işlemlerin online takip edilmesi, grafik raporlarının çıkartılması, bayi alt bayi tahsilat raporlarına kategorileri ile ulaşılabilmesi, farklı ödeme sistemlerinin oluşturulabilmesi, raporların export edilmesi vb bir çok ayarlamanın yönetim panelleri üzerinden yapılabiliyor olması gerekmektedir.

Online ödeme sisteminiz sadece 1 ödeme sayfasından oluşmamalı aynı zamanda yönetim paneli olmalıdır. Bu yönetim paneli üzerinden yapılan her türlü değişiklik ödeme sayfasına yansıyabilmelidir. Sınırsız sayıda sanal pos eklenebilmeli, yapılan işlemler online iptal ya da iade edilebilmeli, periyodik ödeme talimatları eklenebilmelidir.

Tek çekim, taksitli çekim, dövizli tahsilat kısacası müşterilerin isteklerine özel bütün tahsilat tekniklerinin bir arada kullanılabilmesi gerekir.

Yukarıda anlatılan maddelerin yanında sisteminiz için özel tasarım yaptırmanız ve güven vermenizde önemlidir. Online ödeme sistemini yazabilmek için oldukça uzun bir zaman (yıllar mertebesinde) ve aynı zamanda yazılım, tasarım, güvenlik işlemleri için özel ekiplere ihtiyaç duyulmaktadır.

firma ödeme sistemi

Türkiye’nin Online Ödeme Sistemi E-tahsilat!

E-tahsilat online ödeme sistemleri Eçözüm tarafından ilk defa 2007 yılında geliştirilmeye başlanmış ve tam 7 yıldır geliştirilmeye devam eden ve Türkiye’de binlerce firmanın kullanmakta olduğu bir online tahsilat sistemidir. Yukarıda anlatılan özelliklerin tamamı ve daha fazlası, İTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve İstanbul’da bulunan ofislerde yapılan ARGE ve özel yazılım çalışmaları ile gerçekleştirilmektedir. E-tahsilat online ödeme sistemleri ile birlikte bayilerden, alt bayilerden, üyelerden kısacası ödeme toplanması gereken her yerden online kredi kartı tahsilatı yapılabilmektedir.

Kimler E-tahsilat Sistemlerini Kullanabilir

Üniversiteler, kurumlar, işletmeler, vakıflar, firmalar, şirketler, KOBİ’ler kısacası ödeme alması gereken bütün kurum ve kuruluşlar oe-tahsilat online tahsilat sistemlerini kullanarak internette online kredi kartı tahsilatı yapabilmektedir. E-tahsilat paketleri ile birlikte bütün yazılım, tasarım, entegrasyon ve destek hizmetleri bir arada sunulmaktadır. Türkiye’de bulunan bütrün bankaların sanal posları sorunsuzca entegre edilebildiği gibi diğer online ödeme sistemlerinin entegrasyonları da anında sağlanabilmektedir. Firma sahibi müşterilerinden ve bayilerinden isterse tek çekim, isterse taksitli isterse de taksitlere öre ayarlamış olduğu komisyon oranları ile birlikte online tahsilat yapabilmektedir.

E-tahsilat Sistemleri Üzerinden Tahsilat Nasıl Yapılır

Tahsilatlar şu şekilde gerçekleştirilmektedir. Size ödeme yapması gereken bayiye gelen müşteri ya da sizlerin müşterileriniz online ödeme sitenize giriş yaparlar. Hemen örnek olarak referans bir site üzerinden anlatım yapalım. http://www.aristonsanalpos.com/ adresine giriş yaptığınızda bir giriş alanı göreceksiniz. Müşterileriniz kullanıcı adları ve şifreleri ile birlikte buradan giriş yaparlar. Dilerseniz üyeliksiz giriş de sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yapıldığı zaman ödeme sayfasına yönlendirilirler. Ödeme sayfası istediğiniz şekilde ayarlanabilmektedir. Ancak basit olarak anlatmak gerekirse müşteriniz ödeme sayfasına giriş yapar, ödeme yapması gereken miktarı girer(bu miktar direk olarak da gelebilir) ardından iletişim bilgileri ile birlikte kredi kartı bilgilerini girer ve anında ödemesini tamamlar. Ödem yaptıktan sonra ise kendi paneli üzerinden istediği zaman ödemesinin ekstresine yani detaylı raporuna ulaşabilir.

sanal-pos-sistemli-odeme-sitesi

Yönetim Paneli Üzerinden Ödemenin İncelenmesi

Yönetim paneli üzerinden sizler yapılan bütün ödemelerin takibini yapabilirsiniz. Müşteriniz ödeme yaptığı anda sizlere ve kendisine ödeme detayları mail olarak gönderilmektedir. Ödeme yanlış yapıldığı anda bankalar ile irtibata geçmeden sizler kendi yönetim paneliniz üzerinden online olarak iade ve iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Firma ödeme sistemi nasıl yaparım diye uzun uzun düşünmeyin. Türkiye’de 1000’in üzerinde firma tarafından kullanılan ve Türkiye’nin Online Ödeme Sistemi sloganı ile online tahsilatı kolaylaştıran e-tahsilat sistemleri ile sizlerde kendinize özgü ödeme sisteminizi oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgi ve online olarak sistemi inceleyebilmek için 0 212 256 60 00′ı arayabilir ya da Ücretsiz Demo Talebi’nde bulunabilirsiniz. E-tahsilat uzmanlarımıza aklınıza takılan bütün soruları sorabilirsiniz. İstanbul’da iseniz yoğunluk durumunuza göre aynı gün içerisinde firmanıza özel olarak yapılacak bir demo sunusu için randevu alabilirsiniz.

E-tahsilat online tahsilat sistemleri ile birlikte bugüne kadar muhasebe ve finasns departmanlarınızda yaşamış olduğunuz sorunların üzerine bir perde çekerek, teknolojinin gereklilikleri arasında olan online ödeme sisteminizin sizlere sağlamış olduğu zaman ve maddi kazançlara anlık olarak şahit olacaksınız.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.