• 2027
  • 0

İnternetten Online Emlak Vergisi Ödeme

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi bir diğer adı ile arsa vergisi sahip olduğunuz bina, arsa ya da arazinin devlete ödenmesi gereken bedeli olarak bilinmektedir. Emlak vergisini bağlı bulunduğunuz belediyeye ve bu belediyenin sahip olduğu web sitesindeki hesaplara ödeyebilirsiniz. Emlak vergisi ödenmesi gereken vergiler arasında yer almaktadır. 

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Emlak vergisi borcunuzu sorgulayabilmeniz için öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyenin sitesine girmeniz gerekmektedir. Eğer belediyeniz E-BELEDİYE sistemine geçmiş ise emlak verginizi bu siteden kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

emlak vergisi

 

Emlak Vergisi Ödenmez İse Ne Olur?

Emlak vergisini ödemediğiniz her ay için verginiz için devlet sizden faiz almaktadır.

Emlak Gelir Vergisi Nedir?

Emlak gelir vergisi herhangi bir gayrimenkul satışından sonra devlete ödenmesi gereken vergidir. Eğer 5 yıldan önce satın almış iseniz binanızı bu vergiyi ödemenize gerek yoktur. Ancak eğer gayrimenkulu aldığınız ve kısa bir süre değer kazandığı için satıyorsanız aradaki fark üzerinden maliye sizlerden bir ücret almaktadır.

Emlak Vergisi Kredi Kartları ile Ödenebilir mi?

Emlak vergisi kredi kartlarına özel 5 taksitle ödenebilmektedir. Belediyelerin yeni geçtiği düzenleme sayesinde eğer World özelliği taşıyan kredi kartını varsa online ödeme yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi En Kolay Nasıl Ödenebilir?

Emlak vergisini en kolay olarak internetten online bir şekilde ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden kredi kartı ile emlak vergisini ödemek isteyen vatandaşlar belediyelerinin sitelerine girdikten sonra e-belediye linkine tıklıyor. Ardından sicil noları ya da T.C. kimlik numaralarını girerek online bir şekilde bu vergiyi ödeyebiliyorlar. Belediyelerin sağlamı olduğu online tahsilat sistemi ile artık vatandaşlar belediyeye ya da ilgili kurumlara gitmeden online bir şekilde kredi kartları ile ödemelerini yapabiliyorlar.

Eğer emlak vergisi hakkında detaylı bir bilginiz yoksa ne kadar emlak vergisi borcunuzun olduğunu mutlaka araştırmanız gerekir. Son yıllarda yapılan düzenlemelerden sonra verilmesi gereken emlak vergisi ödenmediği taktirde her yıl devlete borcunuz artıyor. Siz bilmeseniz bile belediye sizin sahip olduğunuz gayrimenkuller için vergi hesaplaması yapıyor ve bunu devlete bildiriyor. Bir gün banka ya da resmi bir kuruma gittiğinizde yüksek bir emlak vergisi borcu ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.