• 6903

Muhasebe Fişleri | Tahsilat Tediye Mahsup

Muhasebecilerin, çalıştıkları firmada ya da işletmelerde yapılan mali, hukuksal ve ekonomik olan bütün işlemleri belgelendirmeleri ve kanıt olacak bir şekilde bu belgelerin kayıtlarını tutmaları gerekmektedir. Kayıtları tutulan bütün belgelerin ise kullanılmakta olan muhasebe fişleri yardımı ile birlikte devlet tarafından kayıt edilmesi istenen muhasebe defterlerine yazılması gerekmektedir.

YEVMİYE DEFTERİ Mİ MUHASEBE FİŞLERİ Mİ ?

Her muhasebecinin bildiği gibi muhasebe de önemli bir yere sahip olan yevmiye defterinde herhangi bir silme işlemi yapılamaz. Bu sebepten dolayı yapılan bütün işlemler yevmiye defterinden önce mutlaka muhasebe fişlerinde kayıtlarının tutulması gerekmektedir. Yani ilk olarak işlem yapılması gereken alan muhasebe fişleridir.

KLASİK YÖNTEMLER ORTADAN KALKIYOR

Eskiden klasik yöntemler kullanılmaktaydı. İşletme ve firmalarda yapılan işlemler bilgisayarlarda muhasebe programları kullanılmadan öncelerinde muhasebe fişlerine kayıtları tutuluyordu. Yani yukarıda anlattığımız işlemler bir nesil öncesinde yapılmaktaydı. Ancak şu anda bilgisayarlı muhasebe kullanıldığından dolayı muhasebe fişlerine işlenen işlemler bilgisayar entegrasyonlu muhasebe programları sayesinde kebir, yevmiye, ve toplu işlem raporları direk olarak bilgisayardan alınabilmektedir.

Şu anda bilinmesi gereken şey ise muhasebe programlarında kullanılan fişlerin 3 adet olmasıdır. Bu fişler sırası ile;

* Kasa Tediye yani Kasa Ödeme Fişi

*Mahsup Fişi

*Kasa Tahsil Fişi ‘dir.

Şimdi sırası ile bu fişlerin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılmalarının gerektiğini anlatalım.

TEDİYE FİŞİ

Eğer işletmenin ya da firmanın kasasından para çıkışı olacaksa o zaman tediye fişi kullanılmaktadır. Bu para çıkışı bir yere olan borcun ödenmesi, şirket için ürün satın alınması, bankalara para yatırılmasından dolayı kaynaklanabilir. Şu unutulmamalıdır. Alacaklı hesap bu işlem raporunda daima Kasa’dır. Borçlu alan kısmı ise işletmelere göre değişim göstermektedir.

tediye makbuzu

MAHSUP FİŞİ

İşletme kasasına para girişi ya da para çıkışı sağlamayan işlemlerde kullanılmakta olan fişlere mashup fişi denmektedir. Genel olarak kredi çekilerek mal alınmasında, ya da banka kullanılarak alacaklı olan kişilere borç ödenmesi sonucu kaydedilen fişlerdir. Unutulmaması gereken bir şey vardır ne alacaklı olan hesapta ne de borçlu tarafta Kasa hesabı kullanılmamaktadır.

mahsup fiş örneği

TAHSİL FİŞİ

Eğer işletmenin kasasına para girişi olursa kullanılması gereken fişe tahsil fişi denir. Örneğin peşin olarak mal satıldığında, bankadan para çekimi yapıldığında, alacaklı olan kişilerden senetlerin tahsil edilmesinde bu fiş kullanılmaktadır. Kasaya para girişi olduğundan borçlu hesap daima kasa alacaklı hesap ise işlemlere göre değişiklik göstermektedir.

tahsilat fişi

Eğer bir işletme ya da firmanın muhasebecisi iseniz E-tahsilat Online Tahsilat Sistemleri hakkında detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Bu sistemler son derece ileri teknolojik alt yapının kullanıldığı e-tahsilat siteleridir.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.