• 4035

Online Ödeme Nedir?

Online ödeme, alacaklı ve verecekli arasında yapılması gereken para transferinin internet ortamında, online ödeme sistemleri kullanılarak gerçekleşmesidir. Şu anda en çok kullanılan online ödeme yöntemi e-tahsilat sistemleridir. Firmalar online ödeme alabilmek için, e-tahsilat sistemlerini tercih ederek, kendilerine has bir ödeme sayfası açmaktadırlar. Online ödemede sanal pos ve kredi kartları Online ödeme kredi kartları ve sanal

Online ödeme, alacaklı ve verecekli arasında yapılması gereken para transferinin internet ortamında, online ödeme sistemleri kullanılarak gerçekleşmesidir. Şu anda en çok kullanılan online ödeme yöntemi e-tahsilat sistemleridir. Firmalar online ödeme alabilmek için, e-tahsilat sistemlerini tercih ederek, kendilerine has bir ödeme sayfası açmaktadırlar.

Online ödemede sanal pos ve kredi kartları

Online ödeme kredi kartları ve sanal poslar kullanılarak yapılmaktadır. Firma ödeme alabilmek için bankalara sanal pos başvurusu yapar. Sanal pos, şu anda mağazalarda kullanılmakta olan fiziksel posun internet ortamında hiç bir temas olmadan kullanılabilmesini sağlayan sistemlerdir. Firmanın sanal pos başvurusu kabul edildiği anda e-tahsilat yazılımlarını kullanarak bütün ödemeleri bu yazılımlar aracılığı ile alabilmektedir.

online ödeme nedir

Ödemeler nasıl gerçekleştirilmekte

Firmaya ödeme yapacak olan müşteriler ve kurumlar, e-tahsilat yazılımları aracılığı ile açılan online tahsilat sitelerine giriş yaparlar. Bu site sadece firmaya aittir ve yönetim istenirse bir kişi istenirse de birden fazla kişi tarafından sağlanabilmektedir. Ödeme sayfasına girenler istenilen kredi kart bilgilerini, iletişim bilgilerini ve ödeme tutarlarını yazarak firma vermeleri gereken ücreti öderler.

Ödeme sayfalarında güvenlik nasıl sağlanmakta

Ödeme sayfaları çözümlenmesi imkansız olan 128bit ya da 256bit SSL şifreleme sistemleri ile korunmaktadır. Bu sistemler, bankaya transfer edilen bilgilerin şifrelenmesini sağlamaktadır. İstenirse 3D secure sistemleri de sorunsuz bir şekilde kurulabilmektedir.

Firmaya yapılan ödemelerin incelenmesi

Firma sahibi e-tahsilat sitesi ile birlikte bir de bu siteyi yönetebileceği ve ödeme takibi yapabileceği bir yönetici paneline sahiptir. E-tahsilat sistemlerinin ayrıcalığı bu noktada devreye girer. İstenildiği anda bütün işlemlerin raporları yazdırılabilmekte, excel formatında indirilebilmekte ve muhasebe programlarına aktarılabilmektedir. Aylık, haftalık, günlük, saatlik ve istenilen zaman dilimleri arasında hangi ödemelerin yapıldığı gösterilebilmektedir. Yapılan ödemelerin grafiksel raporlama işlemleri çıkartılabilmekte ve gözlenen değişimler takip edilebilmektedir.

Yönetici paneli özellikleri

Yönetici paneli sayesinde ödeme yapan kullanıcılar anlık olarak takip edilebilmektedir. Yapılan ödemelerde bir aksilik ya da bir hata yaşandığı zaman online olarak iade ve iptal işlemleri gerçekleştirilebilir. İstenirse üye olunmadan , istenirse de üyelik istenerek firmaya ödeme yapılması sağlanabilir.

Sistemin kullanılması

E-tahsilat sistemlerini test etmek için en üst kısımda bulunan kırmızı renkte demo talebi butonuna tıklayarak sizlerden istenen bilgileri doldurabilirsiniz. Bu yazıda anlatılamayan diğer bütün özellikleri online olarak keşfedebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.