• 1933

Sanal pos nedir, ne işe yarar

Sanal pos, fiziksel posun yazılımsal olarak internette taşınmış halidir. Fiziksel poslarda ödeme yapılabilmesi için bir cihaz ve kart teması gerekir. Sanal poslarda ise ödemeler kart bilgileri internet üzerinden girilerek yapılmaktadır. Türkiye'de bulunan hemen hemen her banka sanal pos hizmeti vermektedir. Sanal pos kullanılarak online alışveriş ya da online tahsilat siteleri ile kredi kartlarından tek çekim ya da taksitli ödeme alınabilmektedir. Sanal pos kurulumunun yapılabilmesi için güvenli bir alt yapı ile birlikte SSL şifreleme sistemlerinin kullanılması gerekir. Aynı zamanda satılacak olan ürünler, şirket bilgileri ve alan adı-host bilgilerinin bankaya iletilmesi gerekmektedir. Bütün bu bilgiler güvenli bir sistem aracılığı ile bankalara iletildiği taktirde sanal pos başvuruları kabul edilmektedir.

Sanal pos, fiziksel posun yazılımsal olarak internete taşınmış halidir. Fiziksel poslarda ödeme yapılabilmesi için bir cihaz ve kart teması gerekir. Sanal poslarda ise ödemeler kart bilgileri internet üzerinden girilerek yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan hemen hemen her banka sanal pos hizmeti vermektedir.

Sanal pos kullanılarak online alışveriş ya da online tahsilat siteleri ile kredi kartlarından tek çekim ya da taksitli ödeme alınabilmektedir. Sanal pos kurulumunun yapılabilmesi için güvenli bir alt yapı ile birlikte SSL şifreleme sistemlerinin kullanılması gerekir. Aynı zamanda satılacak olan ürünler, şirket bilgileri ve alan adı-host bilgilerinin bankaya iletilmesi gerekmektedir. Bütün bu bilgiler güvenli bir sistem aracılığı ile bankalara iletildiği taktirde sanal pos başvuruları kabul edilmektedir.

Sanal pos nedir, ne işe yarar

Kısaca anlatmak gerekirse sanal pos firma ve işletmelerin, uzakta bulunan müşterilerinden online kredi kartı tahsilatı yapmalarını sağlayan banka yazılımlarıdır. Örnek vermek gerekirse; sizler Ankara’da bir şirkete sahip iseniz ve İstanbul’dan bir müşterinize satış yapacaksanız ve o müşteriniz kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorsa bunu ancak sanal pos kurulumunun yapılabildiği siteler üzerinden gerçekleştirebilir. Ya da fiziksel pos ile ilgili yere tahsildar göndermeniz gerekecektir.

Sanal pos ödeme altyapısı

Türkiye’nin sanal pos ödeme alt yapı yazılımı Netahsilat’dır. Netahsilat yaızlımı sayesinde Türkiye’de bulunan bütün bankaların sanal posları entegre edilebilmektedir. Firma ya da kurum için özel bir ödeme sayfası açılır. Bu ödeme sayfasına giriş yapanlar üye olarak ya da firma sahibinin vereceği ayrıcalık üzerine üye olmadan kredi kartları ile ödemelerini yapabilmektedirler. 3D secure ile ödeme yapılabilen bu sistem ile tahsilat yapıldığında hem ödeme yapan bireye hem de firmaya mail gönderilmektedir.

sanal-pos-odeme

Yönetim paneline sahip Netahsilat sistemi

Sanal pos ödeme altyapısı Netahsilat aynı zamanda yönetim paneline sahiptir. Yönetim paneli sayesinde yapılan her ödemenin anlık olarak takibi gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan yanlış ödemelerin iptali saniyeler içerisinde iade/iptal edilebilmektedir. Yönetim panelinde bulunan bir tuş yardımı ile bu işlem gerçekleştirilir. Anlık, saatlik, günlük, haftalık, aylık ve istenilen kategorilerde ödeme raporları çıkartıla bilmektedir. Özel olarak hazırlanan grafik raporlama sistemleri sayesinde hangi bankadan ne kadar ödeme, ne zaman alınmış gözlemlenebilmektedir.

Bu makalede sanal poslar ve sanal posların çalıştığı sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Sizlerde online ödeme almak istiyor ve tahsilatta yaşadığınız sorunların önüne geçmek istiyorsanız Netahsiat online tahsilat sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemi kullanmadan önce online tahsilatta uzman e-tahsilat ekibi ile ücretsiz bir şekilde Netahsilat sistemini deneyebilirsiniz. https://www.e-tahsilat.com.tr/demo-talebi adresine giriş yaparak sizden istenen kısa bilgileri doldurup göndermeniz yeterli olacaktır.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.