TEDARİKÇİ FİRMALARA ÖZEL ÖDEME SİSTEMİ

TEDARİKÇİ FİRMALARA ÖZEL ÖDEME SİSTEMİ

Tedarikçi firmaların yaşadığı sorunların başında tahsilatların zamanında yapılamaması ve sonuç olarak nakit akışının düzene sokulamaması gelmektedir. Bu sorun firmanın ekonomisini olumsuz etkilemekte ve büyüyememesinin hatta küçülmesinin en büyük sebepleri arasında yer almaktadır.

Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından tedarikçi firmaların tahsilat sorunlarının tamamen ortadan kaldırılabilmesi için özel bir yazılım sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemin adı E-tahsilat’tır. E-tahsilat internette kredi kartı tahsilatı yapılabilmesi ve bayi ödeme ağı oluşturulabilmesi için özel olarak geliştirilmiş bir sistemdir. Türkiye’de 1000’in üzerinde firma tarafından etkin olarak kullanılmaktadır.

TEDARİKÇİ FİRMALARIN TAHSİLAT SORUNLARI

Tedarikçi firmalar bayilerine ürün tedariği ederler. Tedarik edilen ürünlerin tahsilatını ise farklı ödeme yöntemleri ile yaparlar. Bu ödeme yöntemleri genellikle çek, senet, havale, EFT ya da nakit olarak sıralanabilir. Ancak günümüz koşullarında bu ödeme yöntemlerini kullanan tedarikçi firmalar bir çok tahsilat sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Örnek olarak yazılan çekin karşılıksız çıkması, senetlerin zamanında ödenmemesi, ödeme alınacak firmada nakit bulunmaması verilebilir. Klasik tahsilat yöntemleri ile sadece sorunlar ile karşı karşıya kalınmaz aynı zaman aşırı iş gücü ve zaman kayıplarına da sebep olurlar.

Havale/EFT ile ödeme alındığında banka hesaplarının sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Ödemeler bazı durumlarda farklı hesaplara gönderilebilmektedir. Nakit ödeme alabilmek için bir tahsildarcı ile çalışılması gerekir. Çek ile ödemede yazılan çek karşılıksız çıktığında nakit akışı aksar. Bir çok hukuksal uğraşı ile karşıya karşıya kalınabilir. Alınan bütün ödemelerin muhasebe/ERP programlarına işlenmesi de gerekir. Tabi bütün bunlara ek olarak muhasebe/finans departmanlarında telefon, faks, e-posta trafiği her zaman yoğun olur.

Yukarıdaki 2 paragrafta tedarikçi firmaların tahsilatta yaşamış olduğu sorunların sadece bir bölümünü sizlerle paylaştık. Bu ve yaşanan diğer bütün sorunlar nasıl ortadan kaldırılabilir ?

E-TAHSİLAT BAYİ TAHSİLAT SİSTEMİ

E-tahsilat bayi tahsilat sistemi tedarikçi firmaların bayi, alt bayi ve müşterilerden online kredi kartı tahsilatı yapabilmesi için geliştirilmiş ileri teknoloji bir yazılım sistemidir. Bayi tahsilat sistemi ile firmanıza özel bir ödeme sistemi oluşturulur. Sisteme bayiler tanımlanmakta ve bayiler kendi müşterilerine yaptıkları satışların tahsilatlarını kredi kartı ile yapabilmektelerdir. Yapılan tahsilat bayinin cari hesabına kaydedilmektedir. Eğer yetki verilirse bayiler de kendi müşterilerini tanımlayabilmekte ve müşteriler de ödeme yapabilmekteler.

Sisteme tanımlanan bayiler, eğer yetki verilirse kendi alt bayilerini tanımlayabilirler. Buna ilave hem bayiler hem de alt bayiler kendi müşterilerini sisteme tanımlayabilmekteler. Bu şekilde sistem zincir tahsilat şeklinde çalıştırılabilmektedir. Şimdi dilerseniz bayi tahsilat sistemini kullanan referanslarımız ile yaptığımız röportajlardan ikisini izleyelim.

BAYİ TAHSİLAT SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Bayi tahsilat sistemi bir çok fonksiyon ve özelliğe sahiptir. Tedarikçi firmaların yaşamış oldukları aşırı iş gücü ve zaman kayıpları ile birlikte bütün hataları ortadan kaldıran bu özellikler aşağıda paylaşılmıştır.

Kredi kartlarından tek çekim tahsilat yapabilirsiniz. Tek çekim tahsilat yapabilmeniz için sadece bir bankadan sanal pos almanız yeterlidir. Bununla birlikte sanal pos aldığınız bankanın kart özelliğine göre o bankaya ait kredi kartlarından ve aynı zamanda aynı özellikte bulunan diğer bankaların kredi kartlarından taksitli tahsilat yapabilirsiniz.

Kredi kartlarından taksitli tahsilat yapabilirsiniz. Yasal mevzuat çerçevesinde Türkiye ‘de hizmet veren tüm bankaların kredi kartlarına 9 taksitli işlem yapılabilmektedir. +Taksit, taksit erteleme kampanyaları vb. uygulamalar E-tahsilat sisteminde kullanılabilmektedir. Taksitli işlemlerde bankaların uyguladığı komisyonlar dinamik olarak yönetilebilmektedir. Komisyonlar bayi ya da müşteri bazında değiştirilebilmektedir. Taksitli tahsilat için ilgili bankaların sanal poslarından birer adet almak gerekmektedir.

Bayi – alt bayi zincir tahsilat sistemi kurulabilmektedir. Bayileriniz mevcut ise onları sisteme tanımlayabilir ve direk olarak sizlere kredi kartı ödemesi yapmalarını sağlayabilir, bayilerinizin alt bayilerinden tahsilat yapmalarını, alt bayilerinizin ise son kullanıcılarından internette kredi kartı tahsilatı yapmalarını sağlayabilirsiniz. Alınan bütün ödemelerini kendi sanal pos hesabınıza süpürerek bayilerinizin cari hesaplarından alınan ödemeleri düşebilirsiniz.

E-tahsilat sistemleri mobil uyumludur. Bu sayede akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla ödeme yapılabilmektedir. Saha sorumlulularınız ödeme alacakları yerlerde cep telefonlarını bir fiziksel pos gibi kullanabilirler. Bununla birlikte müşterileriniz, bayileriniz ya da ödeme alınacak diğer kurumlar cep telefonları aracılığı diledikleri yerde ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Dövize endeksli ya da dövizli tahsilat yapılabilmektedir.

E-posta ya da SMS gönderimi yapılarak otomatik bir şekilde tahsilat yapılabilir. Direk olarak sistem üzerinden elle girilerek ya da cari hesaplardan otomatik olarak borç tutarı girilerek müşterilere SMS ve E-posta atabilirsiniz. İlgili mesajlarda bulunan linke tıklayan müşteriniz sadece bir tıklama ile otomatik olarak ödeme sayfasına yönlendirilir ve güvenli bir şekilde ödemesini yapabilir.

Sadece Türkçe değil aynı zamanda Almanca, İngilizce ve diğer uluslararası dillerde sistemi kullanmak imkanınız bulunmaktadır.

Bayi ve müşterilerinize farklı ödeme seçenekleri sunabilirsiniz. Bir grup müşteriye 9 taksit yapıyor iken başka bir gruba 6 taksit uygulanabilir. Bir gruba banka komisyonları ekleniyor iken başka bir gruba komisyon eklenmeyebilir veya daha az ya da çok komisyon eklenebilir. Bazı müşterilere taksit yapıyor iken bazılarına sadece tek çekim açılabilir. Bu şekilde sınırsız adette ödeme şablonu oluşturularak müşterilere farklı uygulama yapılabilir.

E-tahsilat sistemi 3D Secure özelliği ile çalışan sanal poslarla uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. 3D Secure’de kredi kartı ile ödeme yapılırken kredi kartı sahibinin cep telefonuna onay mesajı gönderilir. Bu mesaj sisteme girildiği taktirde ödeme tamamlanır. Bu sayede kart sahibi dışındaki kullanıcıların ödeme yapması engellenmiş olur.

Tekrarlı ödeme aldığınız müşterileriniz, üyeleriniz ve benzeri var ise periyodik tahsilat yapabilirsiniz.

Muhasebe cari ve muhasebe ekstre entegrasyonu sayesinde alınan bütün ödemelerin otomatik bir şekilde kullanmakta olduğunuz ERP programına işlenmesini sağlayabilir, aşırı iş gücü ve zaman kayıplarından kurtulabilirsiniz.

E-tahsilat sistemleri ileri teknoloji güvenlik önlemleri ile donatılmaktadır. Tüm E-tahsilat sistemlerinde 128 Bit SSL kullanılmakta, işlemler 3D secure güvenlik seviyesinde gerçekleştirilebilmektedir.

Programların çalıştığı sunucular 3 katmanlı güvenlik yapısı ile korunmakta ve 3 katmanlı yedekleme yapılmaktadır. Ayrıca tekrarlı ödeme özellikli ürünlerimiz PCI DSS uyumlu güvenli ortamlarda çalışmaktadır.

Alınan herhangi bir ödemede yanlış ya da eksik olduğu düşünüldüğünde sistem üzerinden tek bir tık ile iptal/iade etme hakkınız bulunmaktadır.

E-tahsilat sisteminde firma yetkililerinin özel bir yönetim paneli bulunmaktadır. Bu panel üzerinden alınan bütün ödemeler anlık takip edilebilmektedir. Grafiksel raporlar incelenebilmekte istenilen ödeme raporu export edilebilmektedir.

E-tahsilat sistemleri kurulduktan sonra özel olarak bir eğitim verilir ve kendi online ödeme sisteminizi profesyonel bir şekilde yönetebilmeniz sağlanır.

Kesintisiz destek hizmeti sayesinde karşılaşılabilecek en ufak bir sorun dahi direk destek, yazılım ve müşteri temsilcilerimiz tarafından çözüme kavuşturulmaktadır.

DETAYLI BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat bayi tahsilat sistemleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için 0212 256 60 00’ı arayabilir ya da Ücretsiz Demo Talebi formumuzu doldurabilirsiniz. E-tahsilat uzmanlarımız en kısa sürede sizlerle iletişime geçerek sistem hakkında öğrenmek istediğiniz bütün detayları paylaşacaklardır. Bununla birlikte hemen alt kısımda bulunan yorum alanından aklınıza takılan bütün soruları sorabilir ve E-tahsilat uzmanlarımız tarafından cevaplanmalarını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.