• 1534

Üniversitelerin ödeme sistemleri

Üniversitelerde harç ödemelerinin yapılabilmesi için genel olarak kullanılan yöntemler banka aracılığı ile ödemek, öğrenci işlerine ödeme yapmak ve havale yaparak ödeme gerçekleştirmektir. Bir çok üniversite harç ödemelerini üniversite içerisinde toplamaktadır. 

Üniversitelerde harç ödemelerinin yapılabilmesi için genel olarak kullanılan yöntemler banka aracılığı ile ödemek, öğrenci işlerine ödeme yapmak ve havale yaparak ödeme gerçekleştirmektir. Bir çok üniversite harç ödemelerini üniversite içerisinde toplamaktadır. 

Bu tarz klasik ödeme yöntemleri beraberinde bir çok sorunu da getirmektedir. Bu sorunların başında ödeme zamanlarının kaçırılması bulunmaktadır. Öğrenciler harç zamanları takip etmekte zorlanabilmektedir. Genel olarak okullarda afişler ile asılan ya da internet siteleri üzerinde yapılan duyurulara %100 katılım sağlanamamaktadır. Bu sebeple öğrenciler harçlarını cezalı bir şekilde ödemekte ve ders planlarında da aşırı karışıklıklar yaşanmaktadır.

üniversite harç ödemeleri

Yukarıda yaşanan karışıklıkların yanı sıra öğrenciler harç ödeyebilmek için saatlerce bankalarda bekleye bilmektedirler. Bazı üniversitelerin öğrencileri tatillerini bitirmeden yaşadıkları yerden okudukları üniversiteye gelmek sorunda kalmaktadırlar. Bütün bu sorunlar öğrenci işlerini de olumsuz şekilde etkilemektedir. Otomasyonda kilitlenmeler yaşanmakta, alınan ve alınamayan dersler öğrencilerin okullarını dahi uzatmalarına sebep olabilmektedir.

Buraya kadar anlattığımız bütün sorunların sebebi klasik ödeme sistemlerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye teknoloji ülkeleri arasında yer almakta ve her geçen gün profesyonel yazılımlar geliştirilmektedir. Ülkemizde teknoloji son 10 yılda beklenenin üzerinde gelişmiştir. Öğrencileri ve aynı zamanda üniversiteleri bu sorunlardan kurtaracak olan programlarda geliştirilmiştir.

Üniversitelerin ödeme sistemleri

Artık üniversitelerde yepyeni bir ödeme sistemi mevcut. Bu sistemler sayesinde öğrenciler harçlarını saniyeler içerisinde ödeyebiliyorlar. E-tahsilat sistemleri olarak bilinen bu online tahsilat yazılımları hem öğrencilerin hem de üniversite yetkililerinin yüklerini, teknolojisi sayesinde hafifletiyor. Öğrenciler ne üniversiteye en de bankaya gidiyor. İster bilgisayarlarından, eğer akıllı cep telefonları var ise mobil telefonları üzerinden harç ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Şimdi dilerseniz üniversitelerin ödeme sistemleri (yeni) daha yakından tanıyalım.

Online harç ödeme sistemlerinin özellikleri

Üniversite için özel bir ödeme sitesi açılıyor. Örnek olarak; http://e-payment.iticu.edu.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Her öğrenci için bir kullanıcı adı ve şifre belirleniyor. Öğrenciler isterlerse okul numaraları ve istenen bilgiler ile birlikte kendi kayıtlarını oluşturabiliyor. Açılan internet sitesine bankanın sanal posu (olamayabilir başvuru yapılarak alınabilmekte) entegre ediliyor. Her öğrencinin harcı otomatik olarak tanımlanabiliyor. Harcını ödemek isteyen öğrenciler siteye giriş yapıyor. Ardından okul numaralı ile birlikte ödemeleri gereken ücretleri tanımlanan parametreler aracılığı ile buluyor. Kredi kart bilgilerini girdikten sonra saniyeler içerisinde harç ödemesini gerçekleştirebiliyor. Harç ödendiği anda hem üniversite yönetimine hem de öğrencinin kayıt olduğu mail adresine bilgilendirme dekontu gidiyor.

Üniversite yönetim paneli

Üniversite bir yönetim paneline sahip oluyor. Bu yönetim paneli sayesinde bütün ödemeler online olarak takip edilebiliyor. Sistemin en dikkat çekici özelliği ise, öğrencilere harçlarını hatırlatmak için toplu mail ya da toplu sms gönderimi yapılabiliyor. Bu sayede hem öğrenciler harçlarını unutmayarak zamanında yatırıyor hem de öğrenci işleri zamanında yatırılan harçlar sayesinde rahat bir nefes alarak sorunlarla tek tek uğraşmak zorunda kalmıyor.

Online üniversite harç ödeme sistemleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için 0 212 256 60 00’ı arayabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için Üniversitelerde Online Tahsilat Dönemi Başladı haberini okuyabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2020 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.