Yazar Kasa Pos Nedir ?

YAZAR KASA

1985 yılında ilk defa Türkiye’de yazar kasa kullanılmaya başlanmıştır. Aradan 4 yıl geçtikten sonra ise yani 1989 yılında bütün işletmelere kullanma zorunluluğu gelmiştir. Yazar kasa satış yapılan bir ürünün develete bildirilmesini sağlayan bir cihazdır. İşletme sahibine aynı zamanda ürün alan müşteriye alınan ürün hakkında fiş verilmesini sağlamaktadır.

POS

Pos ise kredi kartı ya da banka kartları kullanılarak işletmelerden alışveriş yapılmasını sağlayan cihazlara verilen isimdir. Pos makinesinden kart geçirilerek çekim yapılmakta ve bunun sonucunda ürün ücreti hesapta bulunan ücretten bank aracılığı ile düşmektedir. GPS teknolojisini kullanarak çalışmaktadır.

yazar kasa pos

Yazar Kasa + Pos = YAZARKASAPOS

YAZAR KASA POS NEDİR ?

Yazar kasa pos ise bu iki teknolojiyi tek bir yerde birleştiren cihazlara verilen isimdir. Yazar kasa pos sayesinde özellikle dışarıya hizmet vermekte olan işletmelerin kredi kartından çekim yaptıktan sonra aynı anda fişlerin kesilmesini sağlanmaktadır. Bunun yanında kredi kartı ile çekim yapıldıktan sonra muhasebe ve maliye konularında sıkıntı yaşanmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. İlk olarak 2010 yılında söz konusu olmuştur ve 2013 yılının Ekim ayı başından itibaren her işletmenin başvuru yapması ve 90 gün içerisinde kullanmaya başlaması gerekmektedir.

YAZAR KASA POSU HERKES KULLANACAK MI

Kanunlara göre bütün işletmelerin yazar kasa pos kullanması gerekmektedir. Yazar kasa pos kullanılmadığı taktirde kanunun gerekliliğini yerine getirmek üzere cezasal yaptırımlar uygulanacaktır.

Yazar kasa nedir, yazar kasa kanunu, yazar kasa kullanılmazsa neler olacak, hangi işletmeler yazar kasa kullanmalı, yazar kasa fiyatları gibi bütün sorularınızın ve bilmek istediğiniz konuların detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yazar Kasa Pos Nedir ? Yazarkasapos Kullanımı, Fiyatları, Kanunu

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.

ÜCRETSİZ BİLGİ TALEBİ

E-tahsilat uzmanlarımızın sizi aramasını isterseniz

BİLGİ TALEBİ
SON YAZILAR

© Copyright 2016 E-tahsilat bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.